Symulacja to stosunkowo nowa technologia, która może zrewolucjonizować sposób, w jaki tworzymy i konsumujemy produkty. Symulacja to rodzaj modelowania komputerowego, który służy do przewidywania przyszłych wydarzeń i testowania różnych możliwości. Symulację można wykorzystać do odtworzenia przeszłego wydarzenia, zbadania możliwego przyszłego wydarzenia lub przetestowania projektu przed jego utworzeniem.

Istnieje wiele zalet symulacji, ale są także pewne ograniczenia. Jedną z zalet symulacji jest to, że może ona ułatwić przewidywanie wyników bez konsekwencji, jakie niosłoby testowanie ich w prawdziwym życiu. Ograniczeniem symulacji jest to, że nie może symulować każdego szczegółu rzeczywistych warunków, więc mogą wystąpić nieprzewidziane konsekwencje podczas korzystania z symulacji zamiast testowania w świecie rzeczywistym.

Symulacje tłoczenia służą do symulacji procesu tłoczenia części z arkusza materiału za pomocą matrycy. Symulacje stemplowania są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, na przykład w przemyśle motoryzacyjnym, do przewidywania i mierzenia wydajności tłoczników. Symulacja opiera się na modelowaniu fizyki i mechaniki związanej z wykrawaniem części z blachy. Przewiduje, jaka siła jest potrzebna do wybicia danego kształtu przy różnych prędkościach, siłach, głębokościach i tak dalej. Symulacje tłoczenia służą do symulacji procesu tłoczenia blachy, który odbywa się poprzez prasowanie blachy matrycą. https://www.altair-polska.pl/

Symulacje tego typu mogą być wykorzystywane do wielu celów, od projektowania i inżynierii po produkcję i kontrolę jakości. Symulacja tłoczenia to proces tworzenia przedmiotu metalowego poprzez wciśnięcie go do formy o tym samym kształcie. Pierwsze zastosowanie techniki symulacji tłoczenia w Europie miało miejsce podczas rewolucji przemysłowej, kiedy stworzono maszyny, które mogły bardziej precyzyjnie tworzyć formy do metalowych stempli. Doprowadziło to do wzrostu tempa produkcji i poprawy jakości wytłoczonych przedmiotów. Dzięki symulacjom zyskujemy pewność, że nasze elementy będą dobrze spełniały swoją funkcję.