Modlitewnik to zbiór modlitw, zwykle wydany w formie niewielkiej książeczki. Czasem zawiera także pieśni religijne, fragmenty liturgii, rozwazania albo cytaty z Pisma Świętego. Dla osób wierzących może to być bardzo istotne wsparcie w ich życiu religijnym. Niektórzy potrzebują odpowiednich słów, by zwrócić się do Boga, inni przypomnienia dawno nieużywanych modlitw. Są osoby, które stałe noszą przy sobie taką małą książeczkę, aby służyła im wsparciem w trudnych chwilach, albo pomagała w zwróceniu się do Stwórcy.

Modlitewnik może być  także świetnym prezentem dla osoby wierzącej, albo kogoś kto poszukuje swojej drogi religijnej. To też wspaniały pomysł na upominek z okazji ważnych wydarzeń związanych z życiem religijnym: pierwszej komunii świętej, bierzmowania, czy ślubu. Trzeba zwrócić uwagę, aby modlitewnik był odpowiedni dla danej osoby. Można kupić takie, które są dedykowane kobietom, albo mężczyznom. Są też takie, które odnoszą się do konkretnych świętych, albo wyłącznie do określonych modlitw. Inne modlitewniki są dedykowane dzieciom, a inne dorosłym. Na różnych etapach życia i w poszukiwaniu wsparcia w konkretnych problemach osoba wierząca może skorzystać z właściwej pomocy duchowej. Kupując więc prezent można wybrać taki, który będzie odpowiedzią na potrzeby konkretnej osoby.

Czasem w życiu duchowym można odczuwać trudności. Także wtedy warto poszukać odpowiedniego wsparcia. Odpowiedni zbiór modlitw, czy rozważań może pomóc w odnalezieniu właściwej drogi do Boga i rozbudzeniu na nowo żywej wiary. Taki modlitewnik może stać się stałym, nieodłącznym towarzyszem i przyjacielem.