Panele słoneczne to ekologiczne źródła energii. Unia Europejska, a co za tym idzie także polski rząd propaguje stosowanie takich źródeł energii, dzięki czemu w przyszłości będziemy mogli cieszyć się lepszym stanem środowiska naturalnego. Jest to pierwsza zaleta tego typu instalacji fotowoltaicznych. Nie dochodzi tutaj do wydzielania żadnych spalin, ani niczego innego, co mogłoby zaszkodzić środowiskowi naturalnemu. Warto również nadmienić, że słońce jest niewyczerpalnym źródłem energii. Nawet, jeżeli zdecydowana większość społeczeństwa zdecydowałaby się bazować na nim, ono nigdy i tak nie zgaśnie.

Panele słoneczne mają to do siebie, że dają człowiekowi większą niezależność od energetyki. Nigdy nie możemy zrezygnować z nimi – na wypadek awarii instalacji fotowoltaicznych. Zdarza się to jednak bardzo rzadko. Idąc dalej tym tokiem rozumowania, nie będziemy musieli w zbytni sposób przejmować się podwyżkami cen energii. Dlaczego? Ponieważ nasze rachunki za prąd będą naprawdę minimalne. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że co roku należy liczyć się z takimi podwyżkami cen prądu.

Może i cena za instalację oraz montaż paneli fotowoltaicznych jest duża, ale każda osoba zainteresowana tą tematyką może uzyskać dodatkowe dofinansowanie, np. z Unii Europejskiej, czy też bezpośrednio z programów rządowych i lokalnych, które można znaleźć na terenie Polski. Dodatkowe pieniądze na panele słoneczne są zachętą dla wielu osób do tego, aby zamontować je na terenie swojej nieruchomości.