Akumulatory żelowe, zwane również akumulatorami zamkniętymi, są zazwyczaj używane na łodziach, które nie mają zbyt wiele miejsca. Dzieje się tak dlatego, że są one znacznie bardziej kompaktowe niż inne typy akumulatorów morskich. Nie wydzielają żadnych gazów ani oparów i można je zainstalować w prawie każdej pozycji, ponieważ nie ma cieczy (elektrolitu), która mogłaby się rozlać.
Główną wadą akumulatorów żelowych do łodzi jest to, że trzeba je ładować wolniej niż w przypadku akumulatorów mokrych. Najlepszym sposobem na uniknięcie przeładowania jest wybranie automatycznej ładowarki, która posiada ustawienia dla akumulatorów żelowych. W przeciwnym razie ryzykujesz uszkodzenie akumulatora i skrócenie jego żywotności. Jeśli zastanawiasz się nad zainstalowaniem akumulatorów żelowych na swojej łodzi, powinieneś wiedzieć o kilku rzeczach.
Akumulatory żelowe do łodzi mogą być nieco droższe od innych typów, ale mają kilka zalet. Nie ulegają zmianom temperatury i mają dłuższą żywotność niż standardowe zalane akumulatory kwasowo-ołowiowe. Ich szczelna konstrukcja oznacza, że nie ma ryzyka wycieku elektrolitu. A jeśli dojdzie do uszkodzenia akumulatora, nie będzie on wydzielał toksycznych oparów ani się palił.
Akumulatory żelowe do łodzi znane są również jako akumulatory z ogniwami żelowymi. Akumulatory te są zbudowane tak jak inne akumulatory kwasowo-ołowiowe, ale wykorzystują inny rodzaj elektrolitu. Wszystkie akumulatory działają w oparciu o elektroniczną reakcję chemiczną, która wytwarza potencjał napięcia pomiędzy dwoma elektrodami (anodą i katodą). Elektrolitem używanym w tej reakcji jest mieszanina kwasu siarkowego i wody.