Poznaj technologię AGM

Akumulatory AGM, zwane też absorbującymi maty szklane, to modele baterii, które charakteryzują się wyjątkową trwałością i niezawodnością. W ich przypadku kwas siarkowy wchłaniany jest przez specjalne maty z włókien szklanych, co pozwala na bardzo skuteczne utrzymanie energii elektrycznej. To technologia, która daje nam pewność, że nawet w przypadku niewielkiego ubytku napięcia, nasz sprzęt nie przestanie działać.

Jednak, jak każde urządzenie, akumulatory AGM wymagają odpowiedniego traktowania i pielęgnacji. Pamiętaj, że to, jak długo posłuży Ci akumulator AGM, zależy w dużej mierze od tego, jak o niego dbasz.

Podstawowe zasady ochrony akumulatora AGM

Jeśli chcesz, aby Twój akumulator AGM posłużył Ci jak najdłużej, zawsze pamiętaj o kilku zasadach. Pierwsza z nich to unikanie nadmiernego rozładowania. Przede wszystkim staraj się na bieżąco kontrolować stan naładowania baterii – najlepiej, aby nigdy nie spadało poniżej 50%. Ubocznym efektem takiego działania będzie również uniknięcie problemów z uruchomieniem sprzętu, szczególnie w chłodniejsze dni.

Druga zasada to unikanie przegrzewania. Ciepło to wróg każdego akumulatora, a AGM nie jest wyjątkiem. Przez to warto zawsze wybierać do przechowywania chłodne, suche miejsce, z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych.

Zasady ładowania

Ładowanie to nieodłączna praktyka związana z eksploatacją akumulatora AGM. Aby bateria działała właściwie przez długi czas, warto przestrzegać kilka zasad. Przede wszystkim nie przerywaj procesu ładowania, dopóki nie zostanie ukończony – to pozwoli na utrzymanie pełnej wydajności. Kiedy naładujesz akumulator, upewnij się, że nastąpiło to w pełni. Półnaładowane baterie tracą na wydajności znacznie szybciej.

Równie ważne jest użycie odpowiedniego ładowarki. W przypadku akumulatorów AGM najlepiej sprawdzi się urządzenie o kontrolowanym napięciu, które będzie w stanie ładować baterię równomiernie i bez przegrzewania. Dlatego nie zaszkodzi zainwestować w dobrej jakości ładowarkę – to inwestycja, która szybko się zwróci.

Regularne kontrole

Ostatnim, ale nie mniej ważnym krokiem w dbałości o akumulator AGM, są regularne kontrole. Dzięki nim zawsze będziesz wiedzieć, w jakim stanie jest Twoja bateria i czy wymaga ona dodatkowej uwagi. Sugerujemy sprawdzanie akumulatora co najmniej raz na miesiąc. Wówczas będziesz mógł kontrolować poziom naładowania i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Podczas kontroli zwracaj uwagę nie tylko na poziom naładowania, ale też na stan obudowy. Każde pęknięcia czy uszkodzenia mogą prowadzić do poważniejszych problemów i skrócić żywotność akumulatora.