Ustawienie domeny w TYPO3

Opublikował:‌ WG Admin
Kategorie: Dla początkujących, SEO

Tak jak każdy szanujący się cms TYPO3 również ma możliwość obsługi kilku różnych serwisów w jednym drzewie. Jednak każdy serwis internetowy posiada własną unikalną nazwę domeny. Jak wskazać TYPO3, która domena ma prezentować zawartość konkretnej "gałęzi" drzewa?

Obraz nr.1 - Tworzenie nowego rekordu
Obraz nr.2 - Dodawanie domeny
Obraz nr.3 - Konfiguracja domeny
Obraz nr.4 - Konfiguracja domeny bez www

Na początek wszystkie domeny musimy podpiąć do głównego katalogu w którym mamy zainstalowane TYPO3. Gdy to już mamy za sobą logujemy się do panelu administracyjnego TYPO3 i wchodzimy do głównego roota pierwszego z serwisów.

Przyjmijmy, że nasza strona znajduje się pod adresem www.example.com. W górnej części ekranu konfiguracyjnego znajduje się kilka ikonek (obraz nr. 1) Klikamy w drugą od lewej strony - Stwórz nowy rekord - po jej kliknięciu nastąpi przeładowanie strony i naszym oczom ukaże się lista dostępnych elementów w TYPO3 (obraz nr. 2). Wybieramy pozycję Domena. Otworzy się okno do zarządzania nazwą i adresem domeny (obraz nr. 3).

W tym miejscu należy się zastanowić czy chcemy by nasz adres internetowy posiadał przedorostek www czy też nie? Jaka to różnica spytacie? Taka, że niektóre z wyszukiwarek traktują te dwie wersje adresu jako dwie różne domeny indeksując każdą z osobna... Na szczęście google potrafi "rozróżnić" adresy i wie, że to jeden i ten sam twór.

Ja osobiście wolę adres bez przedtostka www i nawet jeżeli ktoś w polu adresowym wpisze nazwę z www przeniesiony na adres domenowy bez www (jak to osiągnąć - przedstawię w dalszej części poradnika).

Ale wracamy do konfiguracji - w polu Domena wspisujemy adres domeny z lub bez przedtostka, o którym wchwilę temu wspominałem - np. www.example.pl lub example.pl.  Zapisujemy stworzony rekord i czynność powtarzamy na pozostałych stronach serwisu.

Wybór adresu domeny z lub bez www

Dla osób ceniących porządek mały podradnik jak usystematyzować adres - ma to również duże znaczenie z punktu widzenia SEO oraz w przypadku gdy chcemy zainstalować rozszerzenie RealURL.

Spójrzmy na obraz nr. 4 - jest tam przedstawione przekierowanie jakie ja stosuję u siebie na stronie - z adresu www.webground.pl na webground.pl. Oczywiście jak kto woli konfiguracja działa również w drugą stronę.

Aby całość nam zadziałała musimy utworzyć jeszcze jeden rekord z konfiguracją domeny i wpisać nasz adres ale tym razem z/bez www (w zależności od tego co wpisaliśmy w pierwszym rekordzie). W ten sposób będziemy mieli dwie wersje adresu witryny i tylko d nas zależy, który będzie "nadrzędny". W "podrzędnym" wpisujemy przekierowanie na wzór z ostatniej grafiki i voilà - pełna konfiguracja z ustawieniem domeny w TYPO3 zakończona.

Wasze komentarze:

comments powered by Disqus

Komentowanie - zasady

Autorzy komentarzy zamieszczonych w serwisie webground.pl publikują swoje opinie wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Właściciel serwisu webground.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treści umieszczone przez użytkowników portalu