TYPO3 - nofollow w RTE

Opublikował:‌ WG Admin
Kategorie: SEO, TypoScript

Dziś dość użyteczna funkcja zwłaszcza gdy na naszej stronie publikujemy artykuły przesłane nam przez firmy zewnętrze (tzw. artykuły PR-owskie). W zasadzie wszystkie zawierają linki do zewnętrznych stron lub profili na facebooku.

Powód rozsyłania tego typu materiałów w większości przypadków jest prozaicznie prosty - chodzi o podniesienie pozycji strony, do której linkuje artykuł poprzez wykorzystanie witryn(y), która znajduje się dość wysoko w wynikach wyszukiwania (ma wysoką pozycję).

Wszystko pięknie ładnie gdy firma wysyłająca materiały płaci za to byśmy go wyświetlili, ale w momencie gdy całość jest rozsyłana do różnych portali z prośbą o publikację (oczywiście za darmo) mamy do wyboru - albo usuwamy wiadomość ze skrzynki odbiorczej, albo umieszczamy tekst by nie być "gorszym" od konkurencji. Zresztą każda nowa treść na stronie to dodatkowe słowa kluczowe i zmiana zawartości strony - czyli "to coś" co roboty google  lubią najbardziej.

W TYPO3 publikując artykuły i wykorzystując do tego celu edytor RTE możemy oczywiście wszystkie linki zewnętrzne wstawiać w postaci tekstowej lub wykorzystać jedną z funkcji, która domyślnie jest ukryta. Chodzi o atrybut Relationship. W jego polu jedną z wartości, którą możemy wpisać jest nofollow czyli bezpośredni komunikat dla robotów indeksujących - nie podążaj za tym linkiem...

Co nam daje zastosowanie tego rozwiązania w TYPO3?

Wg oficjalnej informacji na stronie google: "dzięki zastosowaniu atrybutu rel="nofollow" google nie przekazuje rankingu PageRank ani tekstu kotwicy za pośrednictwem tych linków. Zasadniczo zastosowanie atrybutu nofollow powoduje, że google pomija linki docelowe w jego ogólnych mapach sieci."

Jak to cudo włączyć? Wystarczy wyedytować główną stronę (naszego roota) i w polu Page TSConfig wstawić następującą linijkę:

Kod:  Zaznacz wszystko
RTE.default.buttons.link.relAttribute.enabled = 1

Po wyczyszczeniu cache na naszej stronie, w naszym edytorze RTE pojawi się nowa pozycja w zakładce odpowiedzialnej za wstawianie linków zewnętrznych - pole Relationship. Tak jak już wcześniej wspominałem, wystarczy w nim wpisać atrybut nofollow - ten zabieg spowoduje, że TYPO3 wygeneruje link o następującej postaci:

<a href="http://www.example.com" rel="nofollow">przykładowy tekst</a>

Wasze komentarze:

comments powered by Disqus

Komentowanie - zasady

Autorzy komentarzy zamieszczonych w serwisie webground.pl publikują swoje opinie wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Właściciel serwisu webground.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treści umieszczone przez użytkowników portalu